Dječja i preventivna dentalna medicina
Kod nas se nećete osjećati kao samo jedan u nizu pacijenata.
Što je to dječja dentalna medicina (pedodoncija)?
Pedodoncija ili dječja odnosno pedijatrijska dentalna medicina predstavlja dio dentalne medicine koji se bavi liječenjem zubi kod djece od rođenja do kraja adolescencije. Glavni cilj dječje dentalne medicine je prevencija karijesa na mliječnim i prvim trajnim zubima.
Kada je najbolje vrijeme za prvi posjet doktoru dentalne medicine?
Najbolje vrijeme za prvi posjet doktoru dentalne medicine prema svjetskim udruženjima je oko 1. godine djetetova života, najkasnije do navršene 3.godine. Taj je prvi posjet u našoj ordinaciji je uvijek rezerviran za prilagodbu i upoznavanje. Važan je i kako bi i dodatno educirali roditelje o važnosti mliječnih zuba te sprječavanju ranog razvijanja karijesa, o važnosti oralne higijene, važnosti pravilne prehrane i zdravih životnih navika od najranije dobi djeteta. Poželjno je da se pregledi ponove svakih 6.mj.
Kako se održava adekvatna oralna higijena kod djece?
Oralno zdravlje djece započinje pravilnim navikama održavanja oralne higijene koje djeca moraju usvojiti u ranoj dobi i tako preventivno utjecati na nastanak karijesa na mliječnim, a kasnije i na trajnim zubima. Djeca bi zube trebala prati barem 2 puta dnevno (dok ne postanu dovoljno veliki da higijenu održavaju sami, ovo trebaju činiti roditelji). Četkica treba biti prilagođena djetetu, malena i mekana.
Kada počinju nicati mliječni zubi i koliko ih ukupno ima?
Mliječni zubi počinju nicati oko šestog mjeseca života, a do treće godine u ustima će biti prisutni svih 20 mliječnih zubi.
Zašto su važni mliječni zubi?
Mliječni zubi su važni jer omogućavaju adekvatnu žvačnu funkciju djeteta, sudjeluju u razvoju njegovih čeljusti, zagriza, govora. No važni su i jer čuvaju mjesto trajnim zubima nasljednicima i omogućuju njihovo pravilno usmjeravanje u toku njihova izrastanja.
Kako se razvija karijes u ustima djeteta?
Usna šupljina djeteta je neposredno nakon rođenja slobodna od bakterija, ali u nekom razdoblju života ju bakterije neizbježno naseljavaju i u njoj se održavaju tijekom cijelog života. Kariogene bakterije mogu u usta djeteta dospjeti prilikom boravka u vrtiću tijekom interakcije s drugom djecom, a u slučaju ranog dječjeg karijesa najčešće se radi o prijenosu s majke na dijete. Do prijenosa dolazi indirektnim putem, unošenjem majčine sline u usta djeteta, što se događa prilikom pripreme obroka ili hranjenja djeteta. Majka koristi isti pribor za jelo (primjerice, kako bi isprobala pripremljeni obrok) kojim se hrani dijete i na taj način bakterije iz majčinih usta dospijevaju u djetetova. Uz kontaminaciju djetetovih usta kariogenim bakterijama, razvoju ranog dječjeg karijesa pogoduje i prehrana bogata ugljikohidratima te nedostatna oralna higijena. Kada se svi navedeni čimbenici poklope, nastaje agresivni karijes (karijes bočice) koji uzrokuje veliku štetu na mliječnim zubima.
Što je to karijes bočice?
Karijes bočice (Baby bottle caries) je posebno agresivan rani dječji karijes. Razvija kod male djece do treće godine života uz lošu higijenu i zbog učestalog konzumiranja slatkih voćnih napitaka na bočicu, navečer prije spavanja ili tijekom dana. Rani agresivni dječji karijes započinje na vanjskim plohama gornjih mliječnih sjekutića, neposredno uz rub zubnog mesa. U pravilu je zahvaćeno više zubi odjednom, a često su istovremeno zahvaćeni svi gornji sjekutići. Ubrzo se karijes javlja i na mliječnim kutnjacima. Ukoliko liječenje ne započne na vrijeme, rani dječji karijes u vrlo kratkom vremenu razara cijele krune gornjih mliječnih sjekutića, koji izgledaju kao da su „odrezani“ u razini zubnog mesa. Infekcija se širi u pulpu ovih zubi zbog čega mogu nastati gnojne otekline i fistule. U ovako uznapredovanoj fazi bolesti potrebno je provesti hitno liječenje, ponekad uz uporabu sedacije ili opće anestezije. Nasuprot tome, pravovremenim prepoznavanjem i liječenjem ranog dječjeg karijesa te primjenom preventivnih mjera, moguće je spriječiti opsežnu destrukciju mliječnih zubi, a dijete poštedjeti boli i stresnog stomatološkog liječenja.
Kako se može spriječiti karijes bočice?
Rani dječji karijes, odnosno karijes bočice može se učinkovito spriječiti dosljednim pridržavanjem nekoliko naputaka za prevenciju:
S ciljem izbjegavanja rane kontaminacije djetetovih usta kariogenim bakterijama, potrebno je izbjegavati hranjenje djeteta priborom za jelo kojeg su prethodno koristile druge osobe. Posebno je bitno da majka tijekom hranjenja djeteta ne isprobava hranu istim priborom kojim hrani dijete. Ovo je najčešći put prijenosa bakterija odgovornih za razvoj ranog dječjeg karijesa.
Dječja hrana je uobičajeno bogata jednostavnim ugljikohidratima (šećerima) koji pogoduju nastanku karijesa. Unos šećera ne može se spriječiti, ali ga je nužno kontrolirati. Najvažnije je da se nakon zadnjeg obroka prije odlaska na spavanje djetetovi zubi temeljito očiste i da se djetetu tijekom noći ne daju zaslađeni napici. Najveća i najčešća pogreška roditelja je uspavljivanje djeteta zaslađenim napicima ili davanje slatkih napitaka tijekom noći. Naime, tijekom spavanja se znatno smanjuje lučenje sline, a izostaju pokreti usnica i obraza koji osiguravaju samo-čišćenje zubnih površina. Stoga se šećeri duže vremena zadržavaju na površini zuba i pogoduju razmnožavanju kariogenih bakterija. Da bi se ovo spriječilo, zube je potrebno prije spavanja temeljito očistiti zubnom četkicom (kod vrlo male djece može se koristiti komadić vlažne gaze ili posebne maramice za čišćenje dječjih zubi), a tijekom noći djetetu davati isključivo vodu. Ako dijete ipak tijekom noći konzumira hranu ili pije zaslađene napitke, prije nastavka spavanja ponovno je potrebno temeljito očistiti zube.
Uporabom zubnih pasta s fluoridima i profesionalnom fluoridacijom ojačava se zubna caklina mliječnih zubi i smanjuje osjetljivost na djelovanje bakterijskih kiselina. Stoga je važno redovito posjećivati stomatologa (najmanje svakih 6 mjeseci, a po potrebi i češće) radi fluoridacije mliječnih zubi i edukacije roditelja o pravilnim mjerama oralne higijene. Redovitost na kontrolnim pregledima je također važna zbog ranog prepoznavanja ranog dječjeg karijesa i pravovremenog početka liječenja.
Recenzije
Naručite se na
besplatni pregled
Obratite nam se s povjerenjem jer ćete biti dočekani i ispraćeni s osmijehom.